Čtení o Karlu Teigovi: Vize, realizace, divergence 1919 - 1938

Čtení o Karlu Teigovi: Vize, realizace, divergence 1919 - 1938 - Jan Wiendl (ed.) | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Jan Wiendl (ed.)
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Čtení o Karlu Teigovi: Vize, realizace, divergence 1919 - 1938.pdf


Chcete si knihu přečíst?Čtení o Karlu Teigovi: Vize, realizace, divergence 1919 - 1938 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Wiendl (ed.). Číst Čtení o Karlu Teigovi: Vize, realizace, divergence 1919 - 1938 Online je nyní tak snadné!

POPIS


Texty o díle Karla Teigeho, jež přináší tato antologie, vytvářejí mnohovrstevný a v lecčems protikladně vyhraněný obraz přijetí Teigových programových a teoretických prací a kulturněpolitických postojů – tak, jak se formovaly v prvních dvou dekádách jeho působení, tedy v letech 1919 až 1938. Polemické a kritické články, recenze a zprávy postupují od nejranější recepce Teigových stanovisek spojených zejména se sdružením Devětsil a diskusemi o proletářské literatuře k podnětům poetistickým a surrealistickým; antologie se zaměřuje také na tzv. generační diskusi, v níž Teige hájí svobodu umělecké tvorby a současně se dosud – sám bezpartijní – vědomě podřizuje kázni a direktivám komunistické strany. Výběr z rozsáhlé literatury připomíná jak texty v odborné literatuře hojně citované a později znovu vydávané (F. X. Šalda, S. K. Neumann, J. Hora, F. Peroutka, V. Černý, B. Fučík, J. Fučík, J. Strakoš, A. M. Píša, B. Václavek, J. Chalupecký aj.), tak soudy a komentáře k dílu Karla Teigeho známé méně, reakce pozapomenuté či dosud nereflektované (J. Čapek, V. Nebeský, J. B. Svrček, J. Kodíček, M. Pujmanová-Hennerová, E. A. Saudek, Z. Rykr, J. Rybák, V. Zelinka, J. Taufer aj.). Vybrané texty provázejí stručné medailony jejich autorů, poukazující rovněž na další teigovské souvislosti. V úvodní studii postihuje editor Jan Wiendl základní ideová a teoretická východiska a kulturněpolitické postoje Karla Teiga včetně jejich proměn a představuje jej osobně jako vášnivého diskutéra, jehož vyhraněně formulovaná a vypjatě podávaná stanoviska provokovala k reakci. Celek antologie doplňuje oddíl Bibliografie, který poskytuje základní přehled o publikacích Karla Teiga a především o literatuře o něm. Antologie Čtení o Karlu Teigovi se soustředí zejména na ten typ ohlasu, který souvisí s novým způsobem vnímání uměleckého díla a novým pojetím uměleckého a životního řádu, jak je svou teoretickou a organizační prací inicioval Karel Teige. Převažující perspektiva této reflexe, odehrávající se na pozadí dobových kulturněpolitických a generačních otázek, je spíše literární povahy, a to i když se vztahuje takék výtvarným, filmovým či divadelním podnětům. Vymezený časový rámec dvou desetiletí usiluje postihnout dobovou recepci Teigeho díla v prostředí mnohohlasého kulturního prostoru dvacátých a třicátých let, kdy Teige mohl svobodně a bez obtíží reagovat a vést polemiku se svými názorovými oponenty.


...o Karlu Teigovi . Vize, realizace, divergence 1919 -1938 ... Teige, Karel (1900-1951) - People and organisations - Trove ... . Antologii uspořádal, úvod napsal a bibliografii sestavil Jan Wiendl (edice Antologie, sv. 6) 2015, vyd. 1. 212 stran . Naše cena: 167 Kč. Běžná cena: 209 Kč. Antologie Čtení o Karlu Teigovi přináší texty, které vytvářejí mnohovrstevný a v lecčems Čtení o Karlu Teigovi: Vize, realizace, divergence 1919 - 1938 Jan Wiendl (ed.) Nakladatel: Institut pro studium literatury 2015 Čten ... French Provenance in the Personal Library of the Art ... ... .) Nakladatel: Institut pro studium literatury 2015 Čtení o Karlu Teigovi. Vize, realizace, divergence 1919 - 1938. Jan Wiendl. Institut pro studium literatury , 2015 E-kniha: Čtení o Karlu Teigovi -- Vize, realizace, divergence 1919-1938 - Jan Wiendl; ed. Fungujeme! Vážení zákazníci, knihy si u nás můžete nadále objednávat s doručením Českou poštou , GLS, Zásilkovnou či s vyzvednutím na naši...SOUVISEJÍCÍ KNIHY