Oči nebes

Oči nebes - Syaman Rapongan | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Syaman Rapongan
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Oči nebes.pdf


Chcete si knihu přečíst?Oči nebes ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Syaman Rapongan. Číst Oči nebes Online je nyní tak snadné!

POPIS


Román Oči nebes je již osmou publikací v edici „tchajwanská próza“, jež vychází v našem nakladatelství, ale vůbec prvním dílem tchajwanské literatury z pera domorodých obyvatel, které v rámci této edice českému čtenáři představujeme. Syaman Rapongan (1957–) pochází z velice specifického kmene Tao, který je též známý pod označením Yami. Jedná se o skupinu čítající zhruba tři a půl tisíce obyvatel, kteří obývají Orchidejový ostrov východně od tchajwanského města Tchaj-tung. Byl jedním z prvních členů svého kmene, který absolvoval vysokou školu. Obecně řečeno, celou jeho prozaickou tvorbu prostupuje hluboký vztah k moři a tradiční domorodé kultuře, ve svých dílech přináší unikátní pohled nejen na každodenní život Taoů, ale také do hlubin vodní říše. Pro autora typické poetické popisy rozmanitého podmořského světa se na stránkách jeho knih volně mísí s naturalistickými scénami zachycujícími mnohdy krutou realitu života ve volné přírodě a zprostředkovávají tak městským čtenářům autentické prožitky, o něž je civilizace „ochudila“. Na druhou stranu již po přečtení románu Oči Nebes je zřejmé, že autorův vztah k civilizaci a pokroku jako takovému je ve skutečnosti plný rozporů. Hrdinové se často zmítají mezi tradicí a modernitou a jsou stavěni před složitou volbu, zda opustit svou domovinu, moře a tradiční způsob života, či zda zůstat na Orchidejovém ostrově a vzdát se výhod, které moderní městský život člověku přináší, a to včetně dostupnosti vyššího a odborného vzdělání. Autor sám nenabízí na tyto otázky jednoznačnou odpověď, a přestože očividně tíhne spíše k prostému životu rybáře a „mořského nomáda“, je si vědom, že úplný návrat k tradici a kořenům je v podstatě nemožný.


...é považovali květy kosatců za oči nebes a kolem roku 1500 př ... Taxmeni : akordy a texty písní, zpěvník ... . n. l. je zařadili mezi léčivé rostliny. Ve starověkém Řecku měly usnadnit pouť do podsvětí a získaly zde své vědecké jméno (Iris). Pochází od řeckého názvu pro duhu či jaro, přičemž Iris byla starořeckou bohyní duhy, poselkyní bohyně Héry. Román Oči nebes je již osmou publikací v edici „tchajwanská próza", jež vychází v našem nakladatelství, ale vůbec prvním dílem tchajwanské literatury z pera domorodých obyvatel, které v rámci této edice českému čtenáři představujeme. Syaman Rapongan (1957-) pochází z velice specifického kmene T ... Oči nebes - Syaman Rapongan — Kniha.cz ... . Syaman Rapongan (1957-) pochází z velice specifického kmene Tao, který je též známý pod označením Yami. Je mojou úlohou otvárať ľuďom oči. Aspoň ja to tak cítim. Z hĺbky môjho srdca. Preto existuje niel...SOUVISEJÍCÍ KNIHY