Miss Amerika

Miss Amerika - Vojtěch Brtnický, | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Vojtěch Brtnický,
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Miss Amerika.pdf


Chcete si knihu přečíst?Miss Amerika ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Vojtěch Brtnický,. Číst Miss Amerika Online je nyní tak snadné!

POPIS


Fiktivní literárně-fotograficko-komiksový dokument performerky Miřenky Čechové o Mckenzie Tomski, která se zamilovala do města New York, ve kterém je cizinkou. Legální newyorská imigrantka Mckenzie Tomski sarkasticky a nekompromisně glosuje svá setkávání s New Yorkem, jeho obyvateli, tamějšími trendy i sama se sebou. Lajkuje, hejtuje, šmíruje, fakuje i fejkuje, imituje / je imitována, zrychluje / zpomaluje, zírá, stand-upuje, self-promuje se a trochu tinderuje. Kým je? Kdo na ni vede složku? Experimentální dílo Miss AmeriKa se dá číst ze dvou stran - ve dvou jazycích - i v jazykové kombinaci.


...new era and Miss America is evolving. The new competition reflects a greater inclusiveness, giving more women the opportunity to earn scholarships and compete for the job of Miss America, to make a difference in their communities, states and beyond ... Miss America: Stern, Howard: 9780061885556: Amazon.com: Books ... . But what will never change? A great history of empowering women and the extraordinary group of smart, talented individuals vying for the job. Miss America is an annual competition that is open to women from the United States between the ages of 17 and 25. Originating in 1921 as a "bathing beauty revue", the contest is now judged on competitors' talent performances and interviews. As of 2018, there is no longer a swimsuit portion to the contest, or consideration of physical appearance. ... Miss America - Wikipedia ... . Originating in 1921 as a "bathing beauty revue", the contest is now judged on competitors' talent performances and interviews. As of 2018, there is no longer a swimsuit portion to the contest, or consideration of physical appearance. ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY