K čemu tak velká slova?: Staroseverská rytířská literatura I.

K čemu tak velká slova?: Staroseverská rytířská literatura I. - - | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
-
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
K čemu tak velká slova?: Staroseverská rytířská literatura I..pdf


Chcete si knihu přečíst?K čemu tak velká slova?: Staroseverská rytířská literatura I. ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor -. Číst K čemu tak velká slova?: Staroseverská rytířská literatura I. Online je nyní tak snadné!

POPIS


Rytířské ságy patří mezi méně známé žánry staroseverské literatury. Tento termín je už od středověku souhrnným označením pro staroseverské verze několika skupin literárních textů, které původně vznikaly ve Francii. Kniha představuje oba hlavní typy těchto riddarasogur: primární, tj. adaptované překlady francouzských předloh, i vlastní volnější skandinávské zpracování na jejich motivy, tzv. sekundární ságy. České publikum tak poprvé dostává příležitost seznámit se nejen s vážně míněnými texty určenými pro norský královský dvůr, se ságami o rytířích krále Artuše či Karla Velikého, ale také s pozdějšími islandskými ságami, vyznačujícími se větší dávkou ironie a vlastním pojetím dvornosti. Pro překlad byly vybrány čtyři texty rytířské epiky z Norska a Islandu ze 13. a 14. století: Sága o Erexovi, Artušovu rytíři, oddíl "O runzivalské bitvě" ze Ságy o Karlu Velikém, Sága o Tristramovi a Ísoddě a Sága o Krásném Baringovi. Můžeme tak sledovat pomyslnou cestu severské epiky od berserků - válečníků severského boha Ódina - ke dvorným rytířům a zpět. Svazek otevírá novou ediční řadu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy s názvem Medium, která zpřístupňuje českým čtenářům široké rozpětí středověkých textů v kvalitních překladech.


...tak velká slova? Evida, jeho milovaná, ho doprovázela a společně se svěřili do rukou Božích ... KNIŽNÍ NOVINKY - stavitele-katedral.cz ... . Po ranním nápoji si Erex oblékl zbroj, nasedl na svého koně a nevzepřel se o ... Za rytíři starého Severu K čemu tak velká slova? Staroseverská rytířská literatura I.Přel. Markéta Ivánková, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Praha, 2018, 162 s.. Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Karlovy zahájilo v letošním roce novou ediční řadu Medium, zaměřenou na překlady středověkých textů. k cemu tak velka slova_nahled.pdf Filozofická fakulta, Univerzita Karlova Adresa: Nám. Jana Pala ... K čemu tak velká slova? Staroseverská rytířská literatura I. ... . k cemu tak velka slova_nahled.pdf Filozofická fakulta, Univerzita Karlova Adresa: Nám. Jana Palacha 2, 116 38 Praha 1, Tel.: +420 221 619 111, Fax: +420 221 619 310 K čemu tak velká slova? Stručný, ale komplexní úvod do světa staroseverské rytířs...SOUVISEJÍCÍ KNIHY