Numerati

Numerati - Stephen Baker | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Stephen Baker
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Numerati.pdf


Chcete si knihu přečíst?Numerati ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Stephen Baker. Číst Numerati Online je nyní tak snadné!

POPIS


Pracujete na počítači, klikáte na webové stránky, nakupujete kreditními a platebními kartami, voláte z mobilního telefonu… A přesto si stále myslíte, že vaše soukromí je dokonale chráněno? Tato kniha vás vyvede z omylu. Společnosti jako Yahoo! a Google nasbírají každý měsíc v průměru 2500 podrobností o každém z nás. Nová matematická inteligence, tzv. Numerati, pak tato data „pitvá“. A proč? Snaží se zmanipulovat naše chování – co kupujeme, jak volíme, koho milujeme – aniž bychom si to uvědomili.


...rati is a story about human invention, creativity, and the thirst to understand and predict human behavior in the digital age ... Numerati® Partners Invited Talespin to Present at the ... ... ." "Steve Baker puts his finger on perhaps the most important cultural trend today: the explosion of data about every aspect of our world and the rise of applied math gurus who know how to use it. Numerati® Partners LLC coordinates a data analytics and development ecosystem, with the mission of advancing and fostering the next generation of scalable data-intensive risk and liability management enterprises. The firm provides resources fundamental to advancing the development of nascent leading-edge inferential surveillance, moni ... Numerati - definition of numerati by The Free Dictionary ... . The firm provides resources fundamental to advancing the development of nascent leading-edge inferential surveillance, monitoring, and predictive analytics technologies for ... numerati The people who make predictions based on a numerical analysis of a subject. Coined by Stephen Baker, who wrote "Numerati" in 2008, his book explains how the numer...SOUVISEJÍCÍ KNIHY