Vztáhnout na sebe ruku: Rozprava o dobrovolné smrti

Vztáhnout na sebe ruku: Rozprava o dobrovolné smrti - Jean Améry | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Jean Améry
DIMENZE
8,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Vztáhnout na sebe ruku: Rozprava o dobrovolné smrti.pdf


Chcete si knihu přečíst?Vztáhnout na sebe ruku: Rozprava o dobrovolné smrti ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jean Améry. Číst Vztáhnout na sebe ruku: Rozprava o dobrovolné smrti Online je nyní tak snadné!

POPIS


Rakouský spisovatel a esejista Jean Améry (1912-1978) je u nás známý svým souborem úvah Bez viny a bez trestu (1999), které se mj. věnují tématu mučení a zachycují jeho zkušenost z holocaustu, dále románem-esejem Karel Bovary, venkovský lékař (2007) a naposledy svým esejem O stárnutí (2008). V pěti kapitolách svého pojednání o sebevraždě se Améry téměř naprosto vyhýbá obvyklým přístupům k tomuto veskrze lidskému činu, jak je ztělesňuje například psychologie či sociologie; jeho rozprava začíná tam, kde moudrost těchto věd končí. Uvažujeme-li totiž o dobrovolné smrti, což je termín, jemuž Améry dává přednost před slovem sebevražda, musíme se pokusit myslit nemyslitelné, neboť opouštíme logiku života.Ruku na sebe vztáhneme především v okamžiku, kdy na nás dolehne nesnesitelnost bytí, přičemž nikterak nezáleží na zdroji této nesnesitelnosti. Sebevraždou odvrhujeme břemeno existence, odmítáme úděl ztroskotance. Proto - tvrdí autor - je třeba přiznat sebevrahům stejná práva jako jiným "menšinám". Jednou z klíčových otázek je, jak může psychiatrie, která sama o smrti neví naprosto nic, rozhodovat o tom, že sebevrah je blázen. Zkrátka musíme kromě principu naděje akceptovat i princip nicoty, jenž veškerou naději popírá.A co je vlastně společnosti po člověku, jenž na sebe vztáhl ruku, že ho zachraňuje, když ho předtím celá desetiletí ignorovala? Jakým právem zachází se sebevraždou jako s nemocí, z níž musí být sebevrah vyléčen? Sebevražda podle Améryho prostě nemoc není. Ruku na sebe vztahujeme v situaci existenciální osamělosti, avšak sebevražda je zároveň i krajním projevem svobody a likvidací veškeré lži.Čtenář může a nemusí s autorem souhlasit; nemůže však popřít jeho vůli k pravdě a vnitřní opravdovosti.


...ry ; přeložila Daniela Petříčková ... Soutěž s chatem Nitrozpyt 12 ... . Améry, Jean, · Améry, Jean,. book. Monografie ISBN: 978-80-7260-230-8 (váz.) : Kniha Vztáhnout na sebe ruku. Rozprava o dobrovolné smrti, kterou Améry vydal dva roky před smrtí, je unikátní už propojením tématu s vlastním dobrovolně zvoleným koncem. Název: Vztáhnout na sebe ruku. Rozprava o dobrovolné smrti Název originálu: Hand an sich legen. Diskurs über den Freitod Autor: Jean ... AB antikvariát, Brno - Kounicova ... . Diskurs über den Freitod Autor: Jean Améry Překlad: Daniela Petříčková Počet stran: 192 Vazba: Vázaná Rozměry: 180 × 112 × 18 Vydal: Prostor, Praha 2010 Doporučená cena: 280 Kč. Hodnocení: *** (55%) ¨ Vztáhnout na sebe ruku: Rozprava o dobrovolné smrti. Jean Améry ... Jeho publikace O stárnutí a Vztáhnout na sebe ruku nestárnou a žijí! Tyto prožité a "protělesněné" práce totiž vybízejí k niterné a bolestné konfrontaci a člověk k nim, když už ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY