Impérium jídla: Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací

Impérium jídla: Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací - Evan Fraser, | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Evan Fraser,
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Impérium jídla: Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací.pdf


Chcete si knihu přečíst?Impérium jídla: Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Evan Fraser,. Číst Impérium jídla: Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací Online je nyní tak snadné!

POPIS


Jsme to, co jíme. Tento aforismus vystihuje hlubokou pravdu o naší civilizaci. Impérium jídla popisuje osudy lidí i celých společností v u uplynulých dvanácti tisíciletích na příkladu potravin, které člověk pěstoval nebo lovil, které konzumoval, ale s nimiž také obchodoval. Líčí napínavé příběhy tak odlišných míst, jakými jsou starověká Mezopotámie nebo imperiální Británie. Z prvního města vzniklého v kdysi prosperující oblasti zvané Úrodný půlměsíc nás kniha přenáší k rychle se vyprazdňujícím obilnicím a miskám rýže dnešní Číny. Veškerá lidská společenství vznikají na základě vytvoření a výměny přebytků potravin. Hojnost však není nevyčerpatelná. Nakonec nevyhnutelně přichází čas, kdy se neurodí, pole utrpí erozí nebo klesnou teploty. Jednotlivé kultury pak upadají do temných období chudoby, hladu a války, nebo se centrum moci přesune jinam. Něco takového se stalo na konci římské říše, kdy otroci příliš namáhali půdu na plantážích v Evropě a Egyptě a připravili ji tak o plodnost. Přihodilo se to i starodávným Mayům, kteří během staletí, kdy v jejich říši panovalo sucho, museli opustit svá nádherná města. A stalo se tak i ve čtrnáctém století, kdy středověké společnosti zničil mor a hlad, stejně jako ve století devatenáctém, kdy katastrofální postupy kolonizátorů uvrhly polovinu světa do takové bídy, že se z ní už nikdy nevzpamatovala. Kniha vynikajícím způsobem popisuje jednotlivé cykly konzumace potravin v minulosti, zabývá se však i budoucností. Líčí například, jak by mohla situace, kdy rybáři lovící krevety v deltě řeky Mekongu vytáhnou jen prázdnou síť, vyvolat nepokoje v Karibské oblasti. Nebo k čemu dochází, když nějaké kultuře nebo národu dojdou potraviny. Ukazuje tvář světa, který začal mít hlad.


...um jídla: Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací Evan Fraser, Andrew Rimans Nakladatel: KNIHA ZLÍN 2019 Impérium jídla: Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizac ... Misto-konani - Chytrabudoucnost.cz Pdf Collection ... ... Tento aforismus vystihuje hlubokou pravdu o naší civilizaci. Impérium jídla popisuje osudy lidí i celých společností v u uplynulých dvanácti tisíciletích na příkladu potravin, které člověk pěstoval nebo lovil, které konzumoval, ale s nimiž také obchodoval. ... Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací. FRASER Evan D. G., RIMAS Andrew Info: Kniha Zlín, 2019 (1.) - brož., 444 str. Z angl. přel. L. Sedlák Pedagogická kniho ... Knižní tipy o civilizaci | Klub knihomolů ... . ... Hodování, hlad a vzestupy i pády civilizací. FRASER Evan D. G., RIMAS Andrew Info: Kniha Zlín, 2019 (1.) - brož., 444 str. Z angl. přel. L. Sedlák Pedagogická knihovna J. A. Komenského Jeruzalémská 12, 110 00 Praha 1 tel. půjčovna: 221 966 411 tel. studovna: 221 966 415 Možno...SOUVISEJÍCÍ KNIHY