Vojvodovo : kus česko-bulharské historie: Tentokrát převážně očima jeho obyvatel

Vojvodovo : kus česko-bulharské historie: Tentokrát převážně očima jeho obyvatel - Marek Jakoubek | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Marek Jakoubek
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Vojvodovo : kus česko-bulharské historie: Tentokrát převážně očima jeho obyvatel.pdf


Chcete si knihu přečíst?Vojvodovo : kus česko-bulharské historie: Tentokrát převážně očima jeho obyvatel ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Marek Jakoubek. Číst Vojvodovo : kus česko-bulharské historie: Tentokrát převážně očima jeho obyvatel Online je nyní tak snadné!

POPIS


Vojvodovo, obec v severozápadním Bulharsku, ležící 16 km od dunajského přístavního města Orjachova, bývalo jedinou českou obcí v této zemi. Založeno bylo roku 1900 přesídlenci z jiné české vesnice, Svaté Heleny, nacházející se v dnes rumunské části Banátu. Historie Vojvodova jako české obce nebyla dlouhá - skončila po druhé světové válce, kdy jej v rámci akce „návratu krajanů do vlasti" naprostá převaha jeho českých obyvatel opustila a přesídlila do ČSR, do několika obcí pohraničního regionu jižní Moravy, kde řada z nich dodnes žije. Místní legenda praví, že Čechy pozval do Bulharska sám bulharský car Ferdinand, aby okolním vesničanům ukázali, jak se obdělává zem, jak vypadají moderní způsoby zemědělské výroby, obecně řečeno, jak se hospodaří. Ať již je tato legenda pravdivá či nikoli, obyvatelé Vojvodova žili tak, jakoby se Ferdinandově pozvání snažili dostát - v letech, kdy Vojvodovo obývali Češi, bylo obcí k pohledání, nejen v regionu, ale i v rámci celého Bulharska bylo dáváno za následováníhodný příklad. Obec byla široko daleko pověstná pořádkem a čistotou, jak vsi samotné, tak jejích obyvatel. Ti pak byli proslulí svou pracovitostí a puritánskou morálkou, v širokém okolí známí jako vynikající zemědělci, ale i skvělí chovatelé koní a velcí trhovci.


... Vojvodova jako české obce nebyla dlouhá - skončila po druhé světové válce, kdy jej v ... Vojvodovská imigrace z ČSR, aneb (Nejen) Vojvodovský Čech ... ... ... Zobrazit celý text Vojvodovo : kus česko-bulharské historie Tentokrát převážně očima jeho obyvatel Kniha: Vojvodovo : kus česko-bulharské historie -- Tentokrát převážně očima jeho obyvatel - Marek Jakoubek. Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je plně v provozu. Od 18. 5. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny otevřeny. Bližší informace naleznete zde. ... Jakoubek, Marek: Vojvodovo: kus česko-bulharské hi ... PDF RECENZE 51 - dspace5.zcu.cz ... . Bližší informace naleznete zde. ... Jakoubek, Marek: Vojvodovo: kus česko-bulharské historie.Tentokrát převážně očima jeho obyvatel.Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) a Plzeň: Západočeská univerzita, 2011, 258 s. Marek Jakoubek -Vojvodovo: kus česko-bulharské historie, tentokrát převážně očima jeh...SOUVISEJÍCÍ KNIHY