Souboj

Souboj - Joseph Conrad | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Joseph Conrad
DIMENZE
9,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Souboj.pdf


Chcete si knihu přečíst?Souboj ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Joseph Conrad. Číst Souboj Online je nyní tak snadné!

POPIS


Zlo se v novele Souboj rodí z naprosto iracionálních pohnutek a s přispěním obsese nabývá bez potřebné morální síly nejen na krvelačnosti, ale strhává s sebou brzy i vše šlechetné. Velký znalec psychologie, který mnohé podoby zloby v mládí pocítil na vlastní kůži, ilustruje tento neblahý proces na dnes už dvě stě let starém konfliktu dvou důstojníků Napoleonovy armády, zaznamenaném uštěpačně slavnostním písmem do análů šermířství. Urputné potyčky protivníků počínaje Štrasburkem, přes Slavkov, Jenu, Borodino až po diktátorův pád a první roky obnovené vlády Bourbonů zachycuje spisovatel s důrazem na nitro postav, jež už co nevidět prodělají revoluci zvanou literární modernismus. Výsledkem je mrazivá tragikomedie přiživovaná lavírováním spravedlivých, dohady nezúčastněných, pofiderním pojetím cti a intrikami vykuků. Conradova novela známá rovněž z filmové adaptace s Keithem Carradinem jako D’Hubertem a Harveym Keitelem v roli Ferauda, kterou roku 1977 s jemnocitem pro hru světel a stínů natočil coby svou prvotinu britský režisér Ridley Scott a získal za ni ocenění v Cannes, zvedá gradací čtenáře ze židle. Navzdory době vzniku i použitým reáliím příběh svou obecnou platností nenechá publikum na pochybách, že kličky zla zůstaly stejně záludné i v době „postfaktické“.


...onstra mají své nezastupitelné místo v lidské mytologii a to již od dob, kdy naši předkové začali nacházet první kosti dinosaurů ... Vyzývat × vyzívat - která varianta je češtinářsky správně ... ... . Souboje těchto gigantů pak mají ... Souboj nebo duel je dobrovolné střetnutí dvou osob se zbraněmi, které se řídí pravidly a má poskytnout satisfakci uraženému, to jest odčinit předchozí urážku, resp. obnovit jeho čest.Výzvou k souboji („hozenou rukavicí") uražený prokázal, že si své cti cení víc než života a tím se urážky zbavil. Pro satisfakci nebylo důležité, kdo v souboji zvítězí a ... Americký souboj is a 1913 Austro-Hungarian comedy film directed by Otaka ... Souboj (Glee) - Wikipedie ... . Pro satisfakci nebylo důležité, kdo v souboji zvítězí a ... Americký souboj is a 1913 Austro-Hungarian comedy film directed by Otakar Štáfl. Cast. Ela Laušmanov ... Záznam představení Souboj Titánků Divadla Vo...SOUVISEJÍCÍ KNIHY