Sám všechen život býti

Sám všechen život býti - Jan Opolský | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Jan Opolský
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Sám všechen život býti.pdf


Chcete si knihu přečíst?Sám všechen život býti ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Opolský. Číst Sám všechen život býti Online je nyní tak snadné!

POPIS


Básnické dílo Jana Opolského (1875–1942) náleží k těm, která dnes nejsou zapomenuta, ale přesto stojí na okraji literárního povědomí. Až křečovitě vypjatá strnulost, uvězněnost ve světě vlastní obraznosti, zaujetí sebou samým, vlastním nitrem a jeho vyděleností ze světa, téměř vše prostupující skepse, jejíž škleb je sycen ironií jen v některých polohách, a později také nostalgie za mizejícím časem, ukotvení ve ztemnělé krajině Podkrkonoší a zvláštní rovnováha vidění balancujícího mezi krásou a jejím zánikem, jedinečností života a osvobodivostí smrti, jsou charakteristické znaky Opolského tvorby. Žádná z jeho sbírek básní nevyšla v reedici, kterou by si první dva tituly, Svět smutných (1899) a Klekání (1900), zasloužily stejně jako jen o málo starší sbírky Hlaváčkovy či Březinovy nebo o málo mladší Gellnerovy nebo Tomanovy. Naléhavost sdělení a originalita básnického vidění se časem přesunuly do drobných próz, tvořících dnes známější část autorova díla. Některé charakteristické rysy se však znovu a v překvapivé proměně vynořily v pozdní básnické tvorbě, ve sbírkách Hory a doly a lesy (1931) a Čtení z hvězd a obelisků (1936), v nichž už atmosféře prázdna nedominuje uhrančivé zachycení děsivosti rozkladu, ale osvobodivé vyrovnání se s ním. Tento svazek připomíná Opolského jako básníka veršů, v neposlední řadě zpochybňujících potřebnost dobového kontextu pro osobitost díla; básníka z těch, kteří patrně nebudou nikdy šířeji známi, ale jejichž literární osud nemohl být šťastnější: čtenářská přitažlivost zůstává neměnná.


...12. 12. 2013. Milan Šedivý OPOLSKÝ SUBJEKTIVIZUJÍCÍ ... Základ roste sám od sebe - Brian Lake | Život v přítomnosti ... . Jan Opolský: Sám všechen život býti (výbor z díla) Edičně připravil a doslov napsal Petr Fabian dybbuk, Praha 2013 Jan Opolský (1875-1942), dodnes polozapomenutý a zapomínaný básník i prozaik, kterého se jednotlivci od konce šedesátých let snaží literárně rehabilitovat. Sám všechen život býti Autor: Opolský, Jan Nakladatel: Dybbuk EAN: 9788074380884 ISBN: 978-80-7438-088-4 Popis: 1× kniha, brožovaná, 128 stran, česky Rozměry: 12,5 × 18 cm Rok vydání: 2013 Sám všechen život býti. Přidat recenzi Autoři; Kategorie a témata; Bibliogr ... Produkty Dybbuk na jednom místě - Heureka.cz ... . Přidat recenzi Autoři; Kategorie a témata; Bibliografické údaje; Čtenářské recenze. Zatím nehodnoceno :-( Vaše hodnocení Funkce je dostupná pouze pro přihlášené . Omlouváme se, ale hodnotit...SOUVISEJÍCÍ KNIHY