Krajina s akvabelami a černým domem: Pokus o vymezení české polistopadové dramatiky

Krajina s akvabelami a černým domem: Pokus o vymezení české polistopadové dramatiky - Jan Kerbr | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Jan Kerbr
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Krajina s akvabelami a černým domem: Pokus o vymezení české polistopadové dramatiky.pdf


Chcete si knihu přečíst?Krajina s akvabelami a černým domem: Pokus o vymezení české polistopadové dramatiky ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jan Kerbr. Číst Krajina s akvabelami a černým domem: Pokus o vymezení české polistopadové dramatiky Online je nyní tak snadné!

POPIS


Studie o současné české dramatické tvorbě si všímá nové tvorby autorů, kteří byli za minulého režimu umlčeni i těch, kteří jím byli s jistým omezením trpěni. Připomíná tvorbu autorů malých divadel a divadelníků, kteří se etablovali po změně režimu. Studii o současné české dramatické tvorbě rozdělil divadelní kritik Jan Kerbr do několika okruhů. Všímá si nové tvorby autorů, kteří byli za minulého režimu umlčeni (Václav Havel, Milan Uhde, Pavel Kohout...) i těch, kteří jím byli s jistým omezením trpěni (Daniela Fischerová, Karel Steigerwald). Nelze opomenout ani popřevratovou tvorbu autorů oblíbených malých divadel (tandem „cimrmanovců“ Smoljak-Svěrák, Jiří Suchý ze Semaforu). Mnoho dramatických textů nezanedbatelné úrovně se ovšem objevuje u praktických divadelníků, ať už režisérů či dramaturgů, kteří se etablovali víceméněteprve po změně režimu (Jan Antonín Pitínský, David Drábek, Jiří Pokorný, Miroslav Krobot, Karel Tománek, Jan Vedral, Iva Volánková-Klestilová, David Jařab, Antonín Procházka, Martin Františák...). Nejpřekládanější autorka českých divadelních her Iva Peřinová je spjata s tvorbou pro přední loutková divadla, v jejích šlépějích kráčí i její syn Vít Peřina. Mnohé osobnosti české dramatiky se na veřejnosti poprvé objevily díky radokovské soutěži o původní domácí hru, kterou každoročně iniciuje časopis Svět a divadlo (Lenka Lagronová, Petr Zelenka, Egon Tobiáš, Roman Sikora, Pavel Trtílek, Zdeněk Jecelín, Miroslav Bambušek). Nelze opomenout ani práce zralejších autorů, u nichž ojedinělé divadelní texty stály na okraji jejich tvorby (Ludvík Kundera, Jiří Stránský), pak také výrazné osobnosti s kontinuální dramatickou tvorbou, jakými jsou Arnošt Goldflam i solitéři Hubert Krejčí či René Levinský. V posledníchletech svými texty „bodují“ příslušníci nejmladší generace (Petr Kolečko, Tomáš Svoboda, tandem Jarkovský- Vašíček, Magdalena Frydrych-Gregorová).Těmto osobnostem a jejich tvorbě – i když ne u všech ve stejném rozsahu - je studie věnována, okrajově jsou zmíněni ještě další autoři. Česká dramatický tvorba se totiž rozrůstá víc, než by se na první pohled zdálo.


...s akvabelami a černým domem Autor: Kerbr, Jan Nakladatel: Pulchra EAN: 9788087377611 ISBN: 978-80-87377-61-1 Popis: 1× kniha, brožovaná, 120 stran, česky Rozměry: 11,5 × 19 cm Rok vydání: 2013 (1 ... Von Tieren und Menschen. Neue Theaterstücke aus Tschechien ... ... . vydání) Kniha: Krajina s akvabelami a černým domem -- Pokus o vymezení české polistopadové dramatiky - Jan Kerbr Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. pokus o vymezení české polistopadové dramatiky. jan kerbr. Studie o současné české dramatické tvorbě si všímá nové tvorby autorů, kteří byli za minulého režimu umlčeni i těch, kteří jím byli s jistým omezením trpěni. Připomín ... krajina s akvabelami a černým domem :: PULCHRA ... . jan kerbr. Studie o současné české dramatické tvorbě si všímá nové tvorby autorů, kteří byli za minulého režimu umlčeni i těch, kteří jím byli s jistým omezením trpěni. Připomíná tvorbu autorů malých divadel a divadelníků, kteří se etablovali po změně ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY