Odradky: Věc a věcnost v literatuře

Odradky: Věc a věcnost v literatuře - Blanka Činátlová | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Blanka Činátlová
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Odradky: Věc a věcnost v literatuře.pdf


Chcete si knihu přečíst?Odradky: Věc a věcnost v literatuře ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Blanka Činátlová. Číst Odradky: Věc a věcnost v literatuře Online je nyní tak snadné!

POPIS


Eseje shromážděné v této knize se pohybují na pomezí literární a kulturní antropologie. Zabývají se analýzou věcí jako metafor vědění a vyprávění, vztahem mezi jazykem, tělesností a věcností a způsoby, jimiž se literární „věcnost“ podílí na konstituování osobní a kulturní paměti. Autorka věnuje pozornost dílčím tématům, motivům a žánrům, v nichž se obrazy věcí a věcnosti koncentrují. Materiálovým východiskem jsou převážně texty středoevropské literatury (samotný název knihy odkazuje k postavě z jedné povídky Franze Kafky). Jednotlivé studie se zabývají drobnostmi: Proč za sebou táhne Kafkův Odradek nit? A jaké obrazy vyšívá Eliška Hrabalová? Proč se Rothovi důstojníci obklopují sladkými likéry a Bernhardův chodec se pomátne při pohledu na kalhoty z československé látky? U Schulze bují nábytek, Kafka do psacího stolu schovává rozbité hřebeny a tupé žiletky… V čem spočívá poetika takovýchto motivů a jakou imaginaci produkují? Jak mluví mlčenlivé věci? Jsou to otázky, které běžně spíše odrazují. Dovolují však tomu, kdo si je klade, uniknout literárně-kritickému diktátu exegeze a interpretace. Umožňují otevřít se tajemství věcí i literárních děl. Ná-sledovat výzvu Susan Sontagové a místo „hermeneutiky“ rozvíjet „erotiku umění“.


... věcnosti v podání Blanky Činátlové Blanka Činátlová: Odradky ... Duben 2015 - Knihovna společenských věd T.G. Masaryka v ... ... . Věc a věcnost v literatuře. Pistorius & Olšanská, Příbram, 2015, 220 s. Věci a věcnost. To je téma, kterému Blanka Činátlová, absolventka bohemistiky a kulturologie na FF UK a redaktorka čtrnáctideníku A2, věnovala svoji novou knihu Odradky. Kniha: Odradky -- Věc a věcnost v literatuře - Blanka Činátlová ... Podtitul: Věc a věcnost v literatuře. Výběr textů, které au ... Blanka Činátlová | Ústav české literatury a komparatistiky ... ... Podtitul: Věc a věcnost v literatuře. Výběr textů, které autorku ovlivnily, přinesly jí čtenářské potěšení, okouzlení, radost. Některé texty jsou skutečně o literatuře, jiné o populárních seriálech, ... 5 Pistorius & Olšanská Příbram 2015 VĚC A VĚCNOST V LITERATUŘE Blanka Činátlová Odradky cinatlova_odradky_tisk.indd 5 10.2.2015 9:55:12 Věc a věcnost v literatuře. ČIN...SOUVISEJÍCÍ KNIHY