Alén Diviš

Alén Diviš - Jaromír Zemina | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Jaromír Zemina
DIMENZE
6,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Alén Diviš.pdf


Chcete si knihu přečíst?Alén Diviš ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jaromír Zemina. Číst Alén Diviš Online je nyní tak snadné!

POPIS


Alén Diviš (1990–1956) žil od dvacátých let minulého století v Paříži, kde studoval na École des Beaux-Arts a také navštěvoval přednášky Františka Kupky. Na počátku druhé světové války, za ostře protičeských nálad ve francouzské společnosti, byl zatčen a držen v pařížské věznici La Santé a potom vláčen po internačních táborech Francie, Maroka a Martiniku. V New Yorku, kam se konečně dostal roku 1941, své vězeňské zkušenosti reflektoval malbami inspirovanými tím, co odsouzenci na smrt kreslili a psali na zdi cel, a těmito existenciálními obrazy se osobitě a zcela nezávisle přiblížil k tomu, čím tehdy zasáhli do dějin moderního umění Jean Dubuffet, Jean Fautrier a Wols. Když skončila válka, vrátil se do Československa, usadil se v Praze a roku 1948 tam své newyorské práce vystavil s velkým úspěchem zvláště mezi mladými výtvarníky. Další výstava roku 1949 obsahovala jeho tehdejší malby a kresby na náměty z balad Karla Jaromíra Erbena. Smrt, která v nich hraje podstatnou úlohu, stala se pak jedním z hlavních témat jeho pozdní tvorby. V padesátých letech za komunistické totality se ocitl v úplné izolaci. Ke konci života z nedostatku peněz na barvy jen kreslil, hlavně výjevy z fantastických povídek Edgara Allana Poea a nakonec z Bible. Těmito malířsky pojatými kresbami, v nichž jeho umění šerosvitu a temnosvitu dosáhlo vrcholu, zařadil se mezi nejvýznamnější duchovně zaměřené umělce 20. století. Zemřel 15. 11. 1956 a jeho dílo bylo takřka zapomenuto. Znovuobjevil je a v sedmdesátých letech začal uvádět v obecnou známost Jaromír Zemina. Kniha přinášející desítky reprodukcí více či méně známých Divišových děl je zároveň sumou Zeminových textů na divišovské téma a je doplněna francouzským i anglickým resumé.


...Diviš (26 April 1900 - 15 November 1956) was a Czech painter known for his melancholic art ... TZ: Alén Diviš, Josef Zlamal - Artalk.cz ... . Having spent much of his life abroad, often working in solitude, he remained rather unknown during his life but has had a postmortem revival in the art world. Alén Diviš (26. dubna 1900, statek Blato u Poděbrad - 15. listopadu 1956, Praha) byl český malíř a ilustrátor In the past thirty years, for Czech art Alén Diviš (1900 - 1956) has become synonymous with the concept of the artistic outsider. The difficult to classify loner, creator of hallucinatory visions, horror scenes, and pas ... Alén Diviš | Art Auction Results ... . The difficult to classify loner, creator of hallucinatory visions, horror scenes, and passionate religious depictions, is one of the least researched personalities in the world of Czech art, and he remains a man around whom many legends and myths are woven. Alén Diviš (26 April 1900 - 15 November 1956) was a Czech painter known for his melancholic art. Having spent much of his life ...SOUVISEJÍCÍ KNIHY