Versailles

Versailles - Elizabeth Massie | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Elizabeth Massie
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Versailles.pdf


Chcete si knihu přečíst?Versailles ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Elizabeth Massie. Číst Versailles Online je nyní tak snadné!

POPIS


Strhující historický román poodhaluje tajemství jednoho z nejkrásnějších paláců v dějinách lidstva – francouzských Versailles. Král Ludvík XIV. je teprve na počátku své vlády a v nejisté a nebezpečné době se rozhodne vyjádřit svou absolutní moc opulentní a nákladnou stavbou královského sídla. Díky intrikám a chytré manipulaci se mu daří držet na uzdě vzpurnou pařížskou šlechtu a na novém úchvatném dvoře je může mít všechny pěkně na očích. Jenže na bitevním poli politiky stačí jediné selhání, a králův sen se obrátí v prach.


...e Nolhac was the curator of the Palace of Versailles between 1892 and 1920 and one of the stand-out figures in the history of the museum ... Palace of Versailles, Versailles, France — Google Arts ... ... . Made a Member of the Académie Française in 1922, Nolhac undertook a metamorphosis of the Palace of Versailles, transforming Louis-Philippe's museum from the previous century. Created by Simon Mirren, David Wolstencroft. With George Blagden, Alexander Vlahos, Tygh Runyan, Stuart Bowman. In 1667, 28-year-old all-powerful king of France, Louis XIV, decides to build the greatest palace in the world - Versailles. But drain ... Versailles (TV Series 2015-2018) - Full Cast & Crew - IMDb ... . In 1667, 28-year-old all-powerful king of France, Louis XIV, decides to build the greatest palace in the world - Versailles. But drained budget, affairs and political intrigues complicate things. The Palace of Versailles (/ v ɛər ˈ s aɪ, v ɜːr ˈ s aɪ / vair-SY, vur-SY; French: Château de Versailles [ʃɑto d(ə) vɛʁsɑj] ()) was the principal royal residence of France from 1682, under Louis XIV, until the start of...SOUVISEJÍCÍ KNIHY