Euro: Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy

Euro: Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy - Joseph E. Stiglitz | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Joseph E. Stiglitz
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Euro: Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy.pdf


Chcete si knihu přečíst?Euro: Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Joseph E. Stiglitz. Číst Euro: Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy Online je nyní tak snadné!

POPIS


Několik let po finanční krizi se ukazuje, že jednotná evropská měna byla chybný projekt: nebral v úvahu různorodost evropských států a především v sobě neměl (a nemá) zabudovány mechanismy, které by Evropu ochránily před hospodářskými krizemi, jako byla ta z roku 2007/ 2008. Euro vyprojektovali politici s přesvědčením, že ekonomická integrace automaticky přinese integraci politickou. Dnes je zřejmé, že se mýlili. Joseph Stiglitz, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, zasvěceně popisuje genezi problémů, které euro přineslo. Ukazuje, jak jednotná měna zvýraznila rozdíly mezi „věřitelskou Evropou“ v čele s Německem, a „Evropou dlužníků“ v čele s Řeckem. Podle Stiglitze je neudržitelný současný stav, kdy se „hasí“ jen ty nepalčivější problémy. Buď se eurozóna musí proměnit v plnohodnotnou měnovou unii, která bude mít společnou fiskální politiku (společný rozpočet, společné dluhopisy), nebo se musí rozpadnout na „dvě, tři kompatibilnější části“, případně zavést „flexibilnější euro“, což je částečně návrat k národním měnám. Pokud se nic nestane, můžou vysoká nezaměstnanost a další sociální problémy v řadě evropských zemí postupně vést k nepokojům, růstu napětí a nepředvídatelným řešením, jako jsme viděli v případě Brexitu. Pozoruhodná, věcná a srozumitelná analýza globalizované a stále propojenější světové ekonomiky.


...odná, věcná a srozumitelná analýza globalizované a stále propojenější světové ekonomiky ... Euro je past na šváby (The Euro is a Roach Motel) ... . (společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy)...celý text. ... Kniha Euro - Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy je v. Právě čtených: 1x: Přečtených: 5x: Doporučených: 1x: Joseph E. Stiglitz: Euro - Společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy 05.09.2019 19:59 Joseph Stiglitz se ve své přednášce při příležitosti udělení Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2001 razantně vymezil proti klasické ekonomii založené na omezené roli vlády a na trzích fungujících bez vládních zásahů. Euro: společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy. 22. 9. ... Do Evropy cestuji od roku 19 ... Euro - Ekonomická univerzita v Bratislave ... . Euro: společná měna jako hrozba pro budoucnost Evropy. 22. 9. ... Do Evropy cestuji od roku 1959 — v posledních desetiletích několikrát ročně — a šest let jsem tam učil a studoval. Blízce spolupracuji s řadou evropských vlád (většinou středo-le...SOUVISEJÍCÍ KNIHY