Tank T-34

Tank T-34 - Marian Bunc | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Marian Bunc
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Tank T-34.pdf


Chcete si knihu přečíst?Tank T-34 ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Marian Bunc. Číst Tank T-34 Online je nyní tak snadné!

POPIS


Publikace Tank T-34 je prvním svazkem nové řady nazvané Modelářský speciál, který vychází vedici Svět plastikového modeláře. Je to detailní popis problematiky stavby tanku T-34, ať už se jedná o způsoby určování výrobních závodů výrobců skutečného Téčka nebo o popis a hodnocení jednotlivých stavebnic vjakémkoliv na trhu dostupném meřítku. A je toho mnohem víc! Popis stavby, seznamy komerčních doplňků, rady jak řešit nedostatky ve stavebnicích, kompletní soupisy vyráběných věží, pásů a kol a tak dále. Nechybí samozřejmě ani pokyny k barvení tanku a ke ztvárňování patiny. Samostatné části jsou pak věnovány i Československým tankům T-34 a také tankům kořistním.


... is a Soviet medium tank introduced in 1940, famously deployed during World War II against Operation Barbarossa ... T-34 tank > WW2 Weapons ... .It had an unprecedented balance of firepower, mobility, protection and ruggedness. Its 76.2 mm (3 in) high-velocity tank gun was more powerful than its contemporaries while its 60 degree sloped armour provided good protection against anti-tank weapons. The T-34/76 was the mainstay of the Red Army from 1941 to the end of 1944, when sufficient numbers of T-34/85, a new tank in some aspects, gradually replaced them. The T-34 was a real shock for the Germans, as they had nothing like it. The sloped armor proved highly effect ... T-34 (film) - Wikipedia ... . The T-34 was a real shock for the Germans, as they had nothing like it. The sloped armor proved highly effective, despite their relatively low muzzle velocity gun, which was ... 1941: Second lieutenant Ivushkin who just graduated from tank academy and was sent to the war zone, is charged with a suicidal mission - with one T-34 tank and a small crew he must stop a dozen ... Directed by Aleksey Sidorov....SOUVISEJÍCÍ KNIHY