Portáši: Historie a tradice

Portáši: Historie a tradice - Daniel Drápala | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Daniel Drápala
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Portáši: Historie a tradice.pdf


Chcete si knihu přečíst?Portáši: Historie a tradice ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Daniel Drápala. Číst Portáši: Historie a tradice Online je nyní tak snadné!

POPIS


Publikace přibližuje činnost a odkaz sboru zemských portášů působícího na Moravě v letech 1638–1830. Autor se zaměřuje nejen na jednotlivé etapy v dějinách sboru, jeho organizační strukturu a sféry působení, ale prostřednictvím mikrohistorických sond osvětluje také některá další témata (osobnosti velitelů a některých zajímavých postav z řad mužstva; motivace členů sboru; vztah zbojníci – portáši; sociální výhody; zemská služba jako nástroj sociálního i ekonomické vzestupu jedince i rodiny atd.). Opomenuty nejsou ani vazby na lidové prostředí (oděv, slovesnost ad.) a místa s portáši spojovaná (např. Jasenná, Valašská Bystřice, Čeladná, Rusava). Přestože aktivní služba portášů byla ukončena rokem 1830, lze i v následujících letech identifikovat přežívání portášských motivů v lokální a regionální slovesné tradici i vliv na formování některých prvků lokální a regionální identity. Text monografie je doplněn bohatou obrazovou přílohou a mapami.


... je označení pro příslušníka bezpečnostního sboru portášů, který byl ustanoven v 17 ... Zapomenutá sláva ochránců moravských hranic | Věda ... ... . století jako ozbrojená jednotka, strážící moravsko-uherskou hranici. Portáši se primárně podíleli na ochraně hranic před nepřátelskými vpády, potírali lupiče a pašeráky. V čele sboru stál od roku 1717 poručík (), následovaný šikovatelem (feldvébl), mladším ... DRÁPALA, Daniel. Portáši. Historie a tradice.První. Brno: Masarykova univerzita, 2017. 200 s. Etnologické ... Portáši Historie a tradice — Academia ... . Portáši. Historie a tradice.První. Brno: Masarykova univerzita, 2017. 200 s. Etnologické studie 21. ISBN 978-80-210-8831-3. Kniha: Portáši -- Historie a tradice - Daniel Drápala. Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Od 27. 4. 2020 jsou navíc všechny naše prodejny a výdejny opět otevřeny. Pouze u některých je upravena otevírací doba, bližší informace naleznete zde. ... Vydání publikace P...SOUVISEJÍCÍ KNIHY