Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray

Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray - Tomáš Pospěch, | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Tomáš Pospěch,
DIMENZE
7,9 MB
NÁZEV SOUBORU
Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray.pdf


Chcete si knihu přečíst?Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Tomáš Pospěch,. Číst Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray Online je nyní tak snadné!

POPIS


Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal legendou, nejstavěnějším domem v Československu. Byl milován i nenáviděn. Naplňoval dobové představy o moderním bydlení, ztělesňoval úspěch modernizace venkova, architekti se od něj distancovali, památkáři se obá¬vali, že zkazí charakter české vesnice. Dnes upomíná na dobu socialismu, kdy jste si nemohli objednat architekta a najmout firmu, která by vám dům postavila. Vzniklo jich pět, možná také dvacet tisíc. Stavěny byly svépomocí, bezprostředně proto vypovídají o vkusu a schopnostech svých majitelů. Nelze se ptát, který z domů je originál. Aniž to jejich projektant Josef Vaněk na počátku tušil, vypustil do světa velice úspěšnou partituru. Autorská kniha Tomáše Pospěcha v grafické úpravě Milana Nedvěda je osobitou interpretací tohoto fenoménu. Autor se na příkladu šumperáku zamýšlí nad architekturou té doby, i nad otázkou originality a sériovos¬ti. Společně s tím, jak se s každou novou realizací rozmazával plán rodinného domu typu V, se současně zpřesňuje fenomén šumperák.


...ák - Ztráta plánu / Plans went astray Autor: Pospěch, Tomáš a Mertová, Martina Nakladatel: Nakladatelství DOST PositiF EAN: 9788087407226 ISBN: 978-80-87407-22-6 Popis: 1× kniha, vázaná, 272 stran, česky, anglicky Rozměry: 22,3 × 23 cm Rok vydání: 2019 (1 ... ztráta - ABZ slovník českých synonym ... . vydání) Jazyk: česky, anglicky Šumperák - Ztráta plánu Plans went astray. ... Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal legendou, nejstavěnějším domem v Československu. Byl milován i nenáviděn. Naplňoval dobové představy o moderním bydlení, ztělesňoval úspěch modernizace venkova, architekti se od něj distancovali, památkáři se obávali, že ... Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray. ... Pod obecně užívaný ... Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray - Martina ... ... . Byl milován i nenáviděn. Naplňoval dobové představy o moderním bydlení, ztělesňoval úspěch modernizace venkova, architekti se od něj distancovali, památkáři se obávali, že ... Šumperák - Ztráta plánu / Plans went astray. ... Pod obecně užívaným názvem š...SOUVISEJÍCÍ KNIHY