Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře

Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře - Jakub Čechvala, | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Jakub Čechvala,
DIMENZE
7,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře.pdf


Chcete si knihu přečíst?Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Jakub Čechvala,. Číst Vymyšlená Ithaka: Recepce antické mytologie v české kultuře Online je nyní tak snadné!

POPIS


Odysseus v básni Josefa Lederera doznává: „Nad vesly druzi mluví o domovu / Já vymyslel jim Ithaku“. Tento verš předznamenává téma celé knihy, kterým je recepce antické mytologie v českém prostředí od středověku až po 20. století. Autoři jednotlivých kapitol na příkladech z historiografické, krásné či překladové literatury, výtvarného umění, divadla nebo školství ukazují, že antické mýty v české kultuře po staletí fungují jako bezpečná projekční plocha, na kterou je možné promítat zcela aktuální významy. Ty mohou být nacionálně podbarvené, jak ukazují kapitoly o antickém základu mýtu slovanské demokracie a o staročeském překladu Trójanské kroniky. Nebo se může antický mýtus stát „bílým koněm“, který do národní kultury pronáší ideologicky nevhodné obsahy, jak to popisuje Martin C. Putna na příkladu katolické literatury. Řecko-římská mytologie je v knize představena jako veřejně sdílený archiv, jehož materiál je k dispozici pro další použití, přepisování a reinterpretaci.


...ená Ithaka / Recepce antické mytologie v české kultuře ... Kant a Husserl o zkušenosti - Jakub Trnka | Internetové ... ... . ... kterým je recepce antické mytologie v českém prostředí od středověku až po 20. století. ... divadla nebo školství ukazují, že antické mýty v české kultuře po staletí fungují jako bezpečná projekční plocha, na kterou je možné promítat zcela ... Kniha: Vymyšlená Ithaka -- Recepce antické mytologie v české kultuře - Jakub Čechvala; Eliška Poláčková Fungujeme! Vážení zákazníci, e-shop je nadále plně v provozu. Srovnání cen Vymyšlená Ithaka. Recepce antické mytol ... Vymyšlená Ithaka / Recepce antické mytologie v české kultuře ... . Srovnání cen Vymyšlená Ithaka. Recepce antické mytologie v české kultuře. Nejlevnější e-shop NEJLEVNĚJŠÍ KNIHY. Cena 231 Kč! Zboží za akční ceny, slevy. Nakupuj levně. Odysseus v básni Josefa Lederera doznává: „Nad vesly...SOUVISEJÍCÍ KNIHY