Amatka

Amatka - Karin Tidbecková | Dhhstc.org

INFORMACE

AUTOR
Karin Tidbecková
DIMENZE
8,1 MB
NÁZEV SOUBORU
Amatka.pdf


Chcete si knihu přečíst?Amatka ve formátu pdf? Dobrá volba! Tuto knihu napsal autor Karin Tidbecková. Číst Amatka Online je nyní tak snadné!

POPIS


Podle Guardianu jedna z nejlepších sci-fi a fantasy knih roku!Vanja přijíždí do chladné, nehostinné kolonie Amatka, aby pro svého zaměstnavatele shromáždila informace o hygienických návycích tamějších obyvatel. Ihned po příjezdu však vycítí, že v Amatce se děje něco podivného. Když narazí na neklamné známky toho, že kolonii hrozí zkáza, pustí se na vlastní pěst do velmi riskantního zkoumání. Podmanivý a velmi originální román o svobodě, lásce a tvořivosti vyprávěný strhujícím a neotřelým literárním hlasem.


...s both similar and different than Tidbeck's short stories ... Amatka ... . It has the same subtlety, the same unique world building, and the same ambiguous ending (which I loved). I missed out on the lyricism of Tidbeck's short stories, and I After reading Jagannath by Karin Tidbeck years ago, I knew I wanted to read anything of hers published in English. Amatka takes place in one of the most audacious science-fiction settings since Besźel/Ul Qoma from China Miéville's The City and The City. In Miéville's book, two fictional European city-states ... Amatka by Karin Tidbeck - Goodreads ... . In Miéville's book, two fictional European city-states ... Amatka possesses the qualities of a fable and the febrile brilliance of weird fiction at its most inventive and self-questioning." —Weird Fiction Review "In her brilliant and bizarre novel Amatka, Karin Tidbeck evokes with quiet precision a dystopian reality that becomes mo...SOUVISEJÍCÍ KNIHY